Depresja chorobą cywilizacyjną

Posted by admin on January 11, 2011 in Zdrowie | Short Link

Współczesny świat zdecydowanie przyspieszył swoje tempo, a tryb życia większości ludzi spowodował odcięcie się od zewnętrznego świata i zamknięcie we własnym intymnym kręgu. Nadmiar obowiązków zawodowych, domowych, ciągłe starania o przyzwoity standard życia albo przetrwanie w molochowatych miastach sprawia, że nie ma już czasu dla przyjaciół i swobodnego wypoczynku. Kino, teatr, koncerty odeszły w zapomnienie w dobie telewizji satelitarnej i wszechobecnego Internetu.

Coraz więcej osób w takich warunkach dopada poczucie wyobcowania a w konsekwencji depresja. Więcej o odczuciach w depresji przeczytasz na Mam Zdrowie w specjalnej sekcji. Początki są niezauważalne zwłaszcza dla otoczenia. Ukrywany zły nastrój, chandra, psychiczny dołek tłumaczone są kłopotami z szefem lub złą pogodą.

Mam zły dzień i tyle – mówi się w odpowiedzi na pierwsze niepokojące objawy. Nie ma czasu na zastanowienie się nad sobą, zatrzymanie na chwile w tym biegu i poszukanie pomocy. Leczenie depresji jest długotrwałe i wyłącza z życia na wiele miesięcy.

Wymaga środków farmakologicznych, często leczenia szpitalnego, psychoterapii a niekiedy nawet elektrowstrząsów. Doprowadzenie do tak zaawansowanego stanu oznacza wyłączenie z życia i często ten okres nie pozostaje w pamięci pacjenta. Warto więc zwrócić uwagę na pierwsze objawy depresji (czytaj mamzdrowie) i zanim się ona rozwinie do postaci, wymagającej tak zdecydowanej interwencji, skorzystać z pomocy lekarza jeszcze w fazie wstępnej.

W stanach depresyjnych niezwykle ważne jest wsparcie rodziny i przyjaciół. Wymaga to sporej cierpliwości gdyż osoba chora potrafi wpadać w stany przygnębienia na granicy myśli samobójczych, płaczliwości, niczym niewytłumaczonych lęków. I to właśnie najbliżsi powinni pierwsi zauważyć symptomy zbliżającej się choroby, którą osoba w depresji wyraża całym swoim ciałem.


Fatal error: Allowed memory size of 67108864 bytes exhausted (tried to allocate 35 bytes) in /home/content/p/f/o/pfor6633/html/wp-includes/comment-template.php on line 892